המסע שלי לעבר חיים פשוטים יותר

בתוך כל הרעש והבלאגן החיצוני שיש בעולם, חיים פשוטים בעיני הם חיים שלווים ומאושרים, מלאים במשמעות והתבוננות פנימה עם כוונה, אנרגיות ודיוק למה שחשוב באמת.

בתור בנאדם רגיש במיוחד, שאוהב את השגרה וסדר היום שלו – לא הכי קל לי עם שינויים פתאומיים. אם יש משהו שהשנה האחרונה לימדה אותי (או יותר נכון אילצה אותי ללמוד) – זה להסתגל למציאות משתנה ולנסות לפשט את החיים כמה שאפשר.

אחרי שעברתי כל כך הרבה תהפוכות וטלטלות רגשיות, המעבר לחיי האמהות (שזה בפני עצמו חתיכת שינוי רציני מלא בלילות בלי שינה) טרגדיה משפחתית אישית (שעדיין לא מרגישה שהגעתי למצב שיכולה לכתוב או לדבר על זה בפתיחות), שינוי קריירה משמעותי אחרי שחיקה רצינית ועוד כמה אבני דרך משמעותיות – הדרך לשינוי הייתה הכרחית עבורי.

שלא תבינו אותי לא נכון, לצד כל הקשיים והאתגרים שהיו השנה, היו גם לא מעט רגעים משמחים, של אושר עילאי, של צחוק, של הצלחות קטנות, פריצה ענקית מאזור הנוחות שלי וכמובן הקפיצה למים עם הבלוג הזה ועוד המון רעיונות שאני רוצה לפתח בהמשך.

אבל בדיוק מתוך המקום הזה של הכאוס, הכאב האישי והעומס הנפשי שצברתי עם הזמן, הגוף הכריח אותי לעצור ולהקשיב.

חיפשתי דרכים להאט את הקצב, להרגיע את הנפש, עשיתי חושבים והתחלתי בהדרגה להכניס כל מיני שינויים מהותיים לחיים שלי. וככה מצאתי את עצמי מתאהבת בקסם של הפשטות.

חיים פשוטים

אני רוצה לשתף אתכם בכמה דברים שעזרו לי לחיות חיים פשוטים ושלווים יותר, מלאי כוונה ומשמעות.

ערכים אישיים (דע את עצמך)

זה אולי קצת נדוש, אבל אם לא נכיר את עצמנו, לא נוכל לדעת מה עושה לנו טוב, מה נכון, מדויק ומתאים לנו. ברגע שנגדיר לעצמנו איזה קצב חיים מתאים לאופי שלנו, איזו סביבת עבודה או מחייה עושה לנו הכי טוב, באיזה רגעים אנחנו נמצאים בשיא שלנו, ומי האדם האידיאלי שאנחנו רוצים להיות בכל בוקר – יהיה לנו הרבה יותר קל לחיות בהלימה עם הערכים שלנו.

לי עזר ממש לשבת ולכתוב רשימה של הערכים המובילים בחיים שלי, שאיתם אני רוצה להוביל, בקבלת החלטות, בחיים, בעסקים, במערכות יחסים ובכלל. בינהם: פתיחות, רגישות, אמפתיה, טוב-לב, יצירתיות, רוגע ואושר.

להגדיר הצלחה

לפעמים קל לנו להכנס ללופ המלחיץ של ההשוואות הבלתי פוסקות, שצריך להשיג יותר, להיות יותר, במרדף תמידי אחרי המטרה והיעד הבא.

במשך כמעט עשור חייתי על אוטומט. נעתי מכוח האינרציה והייתי על מסלול לימודים וקריירה מהיר ותובעני בעבודה מסביב לשעון במרפאות עמוסות. עד שכל סדרי העדיפויות שלי השתנו מקצה לקצה והקלפים נטרפו מחדש. היום אני מרגישה שאני במקום הרבה יותר רגוע ומודע לעצמו, ליכולות ולגבולות שלו.

כולנו ייחודיים בדרך שלנו, כל אחד מביא את הצבע, מערכת הכשרונות, ועם הקסם האישי שלו. ברגע שאנחנו מגדירים מה נחשב כהצלחה עבורנו, מהן המטרות והשאיפות שלנו בחיים, לא לפי הפרמטרים של הסביבה החיצונית – אלא לפי הקשבה פנימית, שם נמצא האושר האמיתי.

תזכרו שגם אם הגדרתם לעצמכם הצלחה שנכונה לכם היום, ההגדרות האלו יכולות להשתנות, להתפתח ולצמוח לפי עונות השנה והחיים.

להודות על הקיים

מתוך השבריריות של החיים למדתי ששום דבר הוא לא מובן מאליו. אפשר למצוא אושר גם ברגעים הכי קטנים ופשוטים ביום, רק צריך לעצור ולשים לב אליהם. ברגע שזוכרים להעריך את הקיים, להגיד תודה על מה שיש וכבר נמצא בחיים שלנו, ככה מאפשרים מקום לעוד טוב להכנס לחיים. מה שנתמקד בו רק ילך ויתרחב.

תרגול פשוט שאני אוהבת לעשות הוא לכתוב לעצמי בכל ערב 5 דברים שאני מודה עליהם. ואם אין לי את הכוח לשבת פיזית ולכתוב, אז אפילו עוצמת עיניים לשניה ואומרת לעצמי תודה בלב, או כותבת בנקודות בטלפון.

Enjoy the little things in life, for one day you may look back and realise they were the big things. ~ Robert Brault

חיים פשוטים

ללמוד לסנן ולדייק – דיקלאטר

לעשות דיקלאטר לחיים, לסנן את התפל ולהתמקד בעיקר, באיכות לעומת הכמות. זה לא אומר בהכרח שצריך לחיות במנזר, או להיות מינימליסטים בהגדרה (למרות שאני ממש בעד מינימליזם), אבל כל אחד יכול למצוא דרכים להוציא מהחיים את מה שלא רלוונטי.

הסביבה שלנו משפיעה באופן אוטומטי על ההרגשה שלנו. ברגע שמפנים מקום – זה נותן הרגשה הרבה יותר מאווררת ונקייה, נוצר מרחב חדש להזדמנויות מרגשות ומוצאים זמן למה שחשוב באמת, כדי לשלוט על המשאב הכי יקר שלנו – הזמן. בשביל ללכת בכל הכוח על מה שמרגיש מדויק, נכון ומרחיב לגוף ולנפש.

אז איך אפשר להתחיל לסנן? הנה כמה דוגמאות קטנות:

  • לעשות דיטוקס דיגיטלי- לנקות את תיבת המייל מספאם, לכבות נוטיפיקציות בטלפון, למחוק תמונות מיותרות, לעקוב רק אחרי חשבונות שממלאים אתכם בהשראה ברשתות.
  • להוריד מינון ממערכות יחסים שלא עושות לכם טוב, לסרב להזדמנויות עסקיות שלא מתאימות לכם.
  • לפתח מודעות לצרכנות נבונה, לקנות פחות חפצים, להשקיע ביותר חוויות, טיולים, חלומות, קשרים, העשרה ולמידה.
  • לאוורר את הבית, את הבגדים והמגירות בארון, את העומס במקרר ואת הצעצועים המפוזרים בבית.
  • במקום רשימת To Do לבחור ברשימת To Be.

The first step in crafting the life you want is to get rid of everything you don't. ~ Joshua Becker

חמלה עצמית

בימים עמוסים ומתישים, מלאים ברשימות של דברים להספיק ולעשות, קל לסיים את היום בהרגשה שלא הספקנו כלום, להלקות את עצמנו ולהרגיש רגשות אשם על כל מה שהיה אפשר עוד להכניס ולדחוס ליום ואז לקום למחרת לעוד מעגל חוזר של תחושת תקיעות.

אחד הדברים היותר חשובים שאני לומדת לעשות, זה להיות קצת יותר רכה עם עצמי, לדבר אל עצמי כמו אל חברה הכי טובה, מפרגנת ומרימה. מזכירה לעצמי להתמקד במה שכן הספקתי לעשות, לחגוג את הנצחונות הקטנים של היום.

אם פעם הייתי צריכה להספיק מיליון דברים ביממה, היום אני הרבה יותר ריאלית, ומציבה 1-3 מטרות  עיקריות שאני מנסה לסיים לאותו היום. וגם אם לא הספקתי? לא קרה כלום. הכל בסדר, מחר יום חדש.

להאט את הקצב, להוריד מתחים

וואו, כמה שהסעיף הזה חשוב. חלק מהעניין של המעבר לחיים פשוטים ושלווים, הוא לנסות למצוא את נקודת המפלט והעוגנים של השקט במהלך היום, לזכור לנשום ולמצוא פעילות שעושה לכם טוב, מדיטציה, מתיחות, הליכה בטבע, מוזיקה או פודקאסט באוזניים. לבשל ארוחה בריאה וטעימה, או סתם לרבוץ או לנוח מידי מידי פעם. העולם יחכה עוד כמה דקות – עכשיו זה הזמן שלכם.

או המילים של אהוד מנור בשיר עניין של זמן:

"קח אותו לאט את הזמן
העולם עוד יחכה בחוץ
קח עוד שאיפה מן הזמן
שתי דקות לפני ההתפכחות".

חיים פשוטים

אני עדיין לומדת כלים חדשים בכל יום ויש לי עוד המון מה לשפר בדרך לחיים פשוטים, מאושרים ושלווים יותר, באופן כללי אני לא חושבת שאי פעם אגיע ליעד הסופי הזה, כי החיים הם תמיד מסע בלמידה ובתנועה מתמדת.

אז לכבוד השנה האזרחית החדשה, אני מאחלת לעצמי להמשיך לצאת מגבולות הנוחות שלי, להתפתח, לחקור, ללמוד, ליצור ולא להפסיק לחלום. ובעיקר, להיות קשובה לעצמי.

ממש אשמח לשמוע את המחשבות שלכם, מה אתם מאחלים לעצמכם לכבוד השנה החדשה, ומה אתם בוחרים להשאיר מאחור? 😊

מיכל ♡

פוסטים נוספים שאולי תאהבו

הרשם
הודע לי
4 תגובות
ישן ביותר
חדש ביותר מוצבע ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
סיון אזולאי
2 years ago

כתיבה אמיתית כנה ומלמדת תודה לך את כל כך מדוייקת ❤

דניאלה סתרן רייפן
2 years ago

פוסט מקסים – מלא בתובנות כה חשובות.
בהצלחה בהמשך הדרך!!

דילוג לתוכן